350 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde KARGO BEDAVA

“Bir karış toprak”...

Şehirde doğmuş,
şehirde büyümüş,
şehirde çalışan,
şehirde yaşayan,
şehir insanları… 

Çalıştığı plazanın terasında, apartmanın balkonunda nefes almak için mola veren, hafta sonu yakındaki korunun patika yollarında koşarak, sahilde yürüyerek doğada olmaya çalışan, yeşil görmek için balkonunu botanik bahçeye çeviren şehir insanları.

Beton evler, asfalt yollar, plastik çiçekler, metal arabalar, kimyasal katkılı gıdalar.

Bitmeyen alerjiler, hep hissettiğimiz stres, kalitesiz uyku, lezzetsiz yiyecekler, torba dolusu ilaçlar.

Tanıdık geldi mi?

Söğütgediği Çiftliği’nin hikayesi, aslında ruhu ve bedeni ile yaşadığı ortamın ve şartların birbirine uymadığını fark eden bir ekibin değişim arayışı. Toprak ile bir araya gelebilmenin, karbon ayak izini azaltmanın, şikayet ettiğimiz konularda harekete geçebilmenin kendimizce bulduğumuz bir yolu. Yaşamımızı nasıl değiştirebiliriz sorusuna vermeye çalıştığımız bir cevap.

Sürekli tüketen ama üretmeyen, dünyanın kaynaklarından beslenen ama geri vermeyen, ruhunu, bedenini ve aklını kaybettiği halde bulmak için aslına geri dönmeyi beceremeyen bir toplumun fertleri olarak değişme arzumuzun somutlaşmış hali; Söğütgediği Çiftliği. Bir karış toprak…

Nasıl Başladık?

Maratonumuzun ilk adımını 11 Mayıs 2018’de attık. Farklı mecralardan tanış olan onbir arkadaş “bir karış toprak” alsak, gidecek bir kapımız daha olsa, biraz da ekip biçmeyi öğrensek ne de güzel olur düşüncesi ile yola çıktık. İstanbul’dan uzakta, ama ulaşabileceğimiz kadar yakında, havası ve suyu temiz, insanı güleryüzlü, toprağı verimli, denizle irtibatı olan ve düşündüğümüzde “evet belki ileride buralarda yaşayabilirim” dedirtecek bir yer aradık.

Yolun sonunda kendimizi Çanakkale’de bulduk. Ve bir baktık ki Bayramiç’e bağlı Söğütgediği Köyü’nde bir tarlada dolaşıyoruz. Şehirli kafasıyla kendimizce analizler, soruşturmalar yaptık. Ölçtük biçtik. Bir kaç gün sonra tarlanın ortasındaki ağacın gölgesinde oturmuş, elimizde 21 dönümlük bir tapu, suratımızda aptal bir sırıtmayla birbirimize bakıyoruz. Artık bir tarlamız vardı. Artık bir karış toprağımız vardı…

Nasıl Devam Ettik?

Tarlamızı aldıktan sonra ilk fark ettiğimiz şey, her şeyden önce bir evimizin olması gerektiğiydi. Tarlada iş yapmak, çiftlik kurmak demek orada vakit geçirmek demek. O yüzden ilk önceliğimiz kendimizi içinde mutlu hissedeceğimiz evimizi ve bu evle beraber sonraki senelerde yapmak istediğimiz her şeyin çıkış noktası olacak atölyemizi inşa etmek oldu. İlk iki senemiz ev, altyapı çalışmaları, toprak analizleri, eğitimler, çevreyi tanımak, iklimi öğrenmek, ekibi kaynaştırmayla geçti.

2021 senesine girerken tıbbı ve aromatik bitkiler konusunda uzmanlaşıp bunların tarımını ve bir yandan da arıcılık ile bal üretimini gerçekleştirmek istediğimize karar verdik. Tüm bunlara girişirken ise kollektif çabamızın ve değerlerimizin bir tüzel kişilik çatısı altında toplanmasını hedefledik.

Bu yüzden oluşumumuzu 2021 senesinde bir kooperatife çevirdik ve Sınırlı Sorumlu Bayramiç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifini, kısa adıyla Bayramiç Kadın Kooperatifi’ni kurduk. Bakmayın adının kadın kooperatifi olduğuna. 8 kadın 3 erkek üyemiz var. Kapımız hedefleri ve yolu bizimle aynı olan herkese açık.

Elbette hikayemiz bu kısa ve macerasız değil. Köye usta getiremediğimiz dolayı kaynak makinesi alıp kendi atölye tezgahlarımızı yapmamızdan tutun da sözde ziraat mühendislerinin verdikleri toprak zehirleyici fikirlere doğal alternatifler bulmaya, ansızın tavanı çöken evimize kendi kendimize bir çatı inşa etmekten bitkilerin distilasyonu için deneysel çabalarımıza, arılarımızın ilk balını tadarken yaşadığımız heyecandan çiftliğe giden yol kapandığı için kazma kürekle yaptığımız kazı çalışmalarına kadar ne maceralar yaşadık. Zaten keyifli olan şey de hedefe ulaşmak değil, oraya giden yolda yaşadığımız deneyimler.

Tüm bu serüvenimiz bize neler öğretti?

* Bizler içinde yaşadığımız dünyanın birer parçasıyız. Ağaç gibi, kaya gibi, kelebek gibi, tilki gibi, yaprak gibi, arı gibi, insan gibi. Birinden veya bir şeyden üstün veya aşağıda değiliz. Bir bütünüz.

* Tüm deneyimleri asıl kıymetli kılan, onları paylaştığımız insanlar. Beraber olduğumuzda yaşam çok daha keyifli bir hal alıyor.

Nereye Varmak İstiyoruz?

Temiz toprağımızdan çıkan mahsulü, kendimize ve herkese şifa olacak ürünlere dönüştürmek, içinde yaşadığımız dünyaya fayda sağlayarak veya en azından verdiğimiz zararı asgari seviyede tutarak yaşamanın bir yolunu bulmak istiyoruz.

Bu yolda yürürken bize eşlik etmek isteyen, ekibimize katılmayı arzu eden veya bizden ilham almak isteyen herkese de hem kapımızı hem de kalbimizi açık tutmak istiyoruz.

Sevgiler…

Neden Söğütgediği?

Söğütgediği Çiftliği Kaz Dağları yani mitolojide bilinen adı ile İda Dağının o muhteşem doğasında kurulmuştur. Yunan mitolojisine göre tanrıların Olympos dağı dışındaki evleri İda Dağı’ndadır ve burası doğal güzelliği, zengin bitki örtüsü ve heybetli zirveleri ile muhteşem bir doğaya sahiptir. Tüm tanrıların atası Zeus ve tanrıçaların en güçlüsü Hera mitolojik hikâyeye göre İda Dağı zirvesinde yapılan bir törenle evlenmişlerdir.

Bizler de Kaz Dağlarının muhteşem doğasına ve tertemiz havasına vurulduk ve toprağı seven, toprağa dokunan, onu koruyan, topraktan gelene saygı duyan bir grup doğa sevdalısı olarak çiftliğimizi bu topraklarda kurduk.

Yaşamın; toprağı, suyu, havası, doğası, bitkisi, Kekiğimiz, Altın otumuz, civan perçemimiz, lavantamız ve tüm bitki ve çiçeklerimiz topraklarımızda ilaçsız, kimyasalsız, suni gübre olmaksızın yetiştiriliyor. Makineli tarım değil mümkün olduğunca elle tarım yapıyoruz. Dikiminden, bakımına, temizlenmesine, hasadına kadar toprağımızın her karışında gerçekten el emeği var. Her bir bitki yaprağını ellerimizle topluyoruz. Elektriğimiz güneş enerjisi panellerimizden, suyumuz tarlamızdaki kuyularımızdan kullanıyoruz. Çiftliğimizde yaşarken ve üretirken karbon ayak izimizi en az seviyede tutmak için özel çaba sarf ediyoruz.

Ürünlerimizin kalitesini düzenli olarak laboratuvar ortamında test ediyor ve kendimizin kullanmayacağı hiçbir ürünü satmıyoruz.

Neden Bizi Seçmelisiniz?

Makul Fiyat

Ürünlerimizi sizlere en uygun fiyatlarla satmayı hedefliyoruz. Bu sebeple düzenli olarak piyasa araştırmaları yapıyor ve ürünlerimiz için ideal fiyatı belirliyoruz. Amacımız ürünlerimizin ilgi ve istek sahibi tüm tüketiciler tarafından ulaşılabilir olması.

Yüksek Kalite

Yağlarımızı düzenli olarak sertifikalı laboratuarlarda test ettiriyor ve kabul edilen değerlerin dışındaki değerlere sahip yağ ve sair ürünleri satmıyoruz.

Hızlı Teslimat

Sipariş verdikten sonra ürününüzü sizlere en kısa sürede ulaştırmayı hedefliyoruz. Elimizde olan tedarik ve iş gücü imkanları ile mesai saati ve hafta sonu kavramlarına takılmadan hızlı ve etkin şekilde çalışıyoruz.

Hızlı Destek

Herhangi bir sorun veya sorununuzu hızlıca çözmeye önem ve öncelik veriyoruz. Bu sebeple hızlı ve etkin çözüm mekanizmalarımız acil durumlar için derhal hayata geçirilmek üzere bekliyor. Müşterilerimizin memnuniyeti her zaman önceliğimiz.

Güvenli Ödeme

Piyasadaki mevcut ödeme yöntemlerini ve alternatiflerini değerlendirerek müşterilerimiz için en hızlı ve en güvenli ödeme yöntemlerini seçiyor ve kullanıyoruz. Para transfer ve kredi kartı tahsil işlemlerinin bilinen güvenlik önlemleri ile güvenceye alınmadığı hiçbir ödeme alt yapısı ile entegre olmuyoruz.

Para İade Garantisi

Ürünlerimiz ilgili mevzuat gereği niteliği sebebi ile iadesi mümkün olmayan ürünlerden olup ürünlerin herhangi bir şekilde hiç kullanılmamış ve eksilmemiş olması halinde iadeleri kabul edebiliyoruz. 

Ne Dediler?

Hakkımızda

© 2018-2022 Tüm Hakları Saklıdır.
Söğütgediği Çiftliği Bayramiç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi‘nin tescilli markasıdır.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping