shpare_faad94e

*

SÖĞÜTGEDİĞİ ÇİTFLİĞİ

*

”Bir ütopyanın gerçekleşmiş hali”

Doğanın bilgeliğini koruyarak, keşfederek paylaşıyoruz.

shpare_ca48b5c
shpare_f7dc224
shpare_0706e29

“Bir karış toprak”...

Şehirde doğmuş, şehirde büyümüş, şehirde çalışan, şehirde yaşayan, şehir insanları…

 

Çalıştığı plazanın terasında, apartmanın balkonunda nefes almak için mola veren, hafta sonu yakındaki korunun patika yollarında koşarak, sahilde yürüyerek doğada olmaya çalışan, yeşil görmek için balkonunu botanik bahçeye çeviren şehir insanları. Beton evler, asfalt yollar, plastik çiçekler, metal arabalar, kimyasal katkılı gıdalar.

Bitmeyen alerjiler, hep hissettiğimiz stres, kalitesiz uyku, lezzetsiz yiyecekler, torba dolusu ilaçlar. Tanıdık geldi mi?

 

Söğütgediği Çiftliği’nin hikayesi, aslında ruhu ve bedeni ile yaşadığı ortamın ve şartların birbirine uymadığını fark eden bir ekibin değişim arayışı. Toprak ile bir araya gelebilmenin, karbon ayak izini azaltmanın, şikayet ettiğimiz konularda harekete geçebilmenin kendimizce bulduğumuz bir yolu.

 

Yaşamımızı nasıl değiştirebiliriz sorusuna vermeye çalıştığımız bir cevap. Sürekli tüketen ama üretmeyen, dünyanın kaynaklarından beslenen ama geri vermeyen, ruhunu, bedenini ve aklını kaybettiği halde bulmak için aslına geri dönmeyi beceremeyen bir toplumun fertleri olarak değişme arzumuzun somutlaşmış hali; Söğütgediği Çiftliği.

 

Bir karış toprak…

Hikayemiz

SÖGÜTGEDİĞİ ÇİFTLİĞİ

Nasıl Başladık?

Maratonumuzun ilk adımını 11 Mayıs 2018’de attık. Farklı mecralardan tanış olan onbir arkadaş “bir karış toprak” alsak, gidecek bir kapımız daha olsa, biraz da ekip biçmeyi öğrensek ne de güzel olur düşüncesi ile yola çıktık. İstanbul’dan uzakta, ama ulaşabileceğimiz kadar yakında, havası ve suyu temiz, insanı güler yüzlü, toprağı verimli, denizle irtibatı olan ve düşündüğümüzde “evet belki ileride buralarda yaşayabilirim” dedirtecek bir yer aradık.

 

Yolun sonunda kendimizi Çanakkale’de bulduk. Ve bir baktık ki Bayramiç’e bağlı Söğütgediği Köyü’nde bir tarlada dolaşıyoruz. Şehirli kafasıyla kendimizce analizler, soruşturmalar yaptık. Ölçtük biçtik. Bir kaç gün sonra tarlanın ortasındaki ağacın gölgesinde oturmuş, elimizde 21 dönümlük bir tapu, suratımızda aptal bir sırıtmayla birbirimize bakıyoruz. Artık bir tarlamız vardı. Artık bir karış toprağımız vardı…

shpare_ca48b5c
shpare_f7dc224
shpare_0706e29

Nasıl Devam Ettik?

Tarlamızı aldıktan sonra ilk fark ettiğimiz şey, her şeyden önce bir evimizin olması gerektiğiydi. Tarlada iş yapmak, çiftlik kurmak demek orada vakit geçirmek demek. O yüzden ilk önceliğimiz kendimizi içinde mutlu hissedeceğimiz evimizi ve bu evle beraber sonraki senelerde yapmak istediğimiz her şeyin çıkış noktası olacak atölyemizi inşa etmek oldu. İlk iki senemiz ev, altyapı çalışmaları, toprak analizleri, eğitimler, çevreyi tanımak, iklimi öğrenmek, ekibi kaynaştırmayla geçti.

 

2021 senesine girerken tıbbı ve aromatik bitkiler konusunda uzmanlaşıp bunların tarımını ve bir yandan da arıcılık ile bal üretimini gerçekleştirmek istediğimize karar verdik. Tüm bunlara girişirken ise kollektif çabamızın ve değerlerimizin bir tüzel kişilik çatısı altında toplanmasını hedefledik. Bu yüzden oluşumumuzu 2021 senesinde bir kooperatife çevirdik ve Sınırlı Sorumlu Bayramiç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifini, kısa adıyla Bayramiç Kadın Kooperatifi’ni kurduk. Bakmayın adının kadın kooperatifi olduğuna. 8 kadın 3 erkek üyemiz var. Kapımız hedefleri ve yolu bizimle aynı olan herkese açık.

 

Elbette hikayemiz bu kadar kısa ve macerasız değil. Köye usta getiremediğimizden dolayı kaynak makinesi alıp kendi atölye tezgahlarımızı yapmamızdan tutun da sözde ziraat mühendislerinin verdikleri toprak zehirleyici fikirlere doğal alternatifler bulmaya, ansızın tavanı çöken evimize kendi kendimize bir çatı inşa etmekten bitkilerin distilasyonu için deneysel çabalarımıza, arılarımızın ilk balını tadarken yaşadığımız heyecandan çiftliğe giden yol kapandığı için kazma kürekle yaptığımız kazı çalışmalarına kadar ne maceralar yaşadık. Zaten keyifli olan şey de hedefe ulaşmak değil, oraya giden yolda yaşadığımız deneyimler.

 

Tüm bu serüvenimiz bize neler öğretti?

 

Bizler içinde yaşadığımız dünyanın birer parçasıyız. Ağaç gibi, kaya gibi, kelebek gibi, tilki gibi, yaprak gibi, arı gibi, insan gibi. Birinden veya bir şeyden üstün veya aşağıda değiliz. Bir bütünüz.

 

Tüm deneyimleri asıl kıymetli kılan, onları paylaştığımız insanlar. Beraber olduğumuzda yaşam çok daha keyifli bir hal alıyor.

shpare_3b450ad
shpare_e117c87
shpare_ca48b5c
shpare_f7dc224
shpare_0706e29

Nereye Varmak İstiyoruz?

Temiz toprağımızdan çıkan mahsulü, kendimize ve herkese şifa olacak ürünlere dönüştürmek, içinde yaşadığımız dünyaya fayda sağlayarak veya en azından verdiğimiz zararı asgari seviyede tutarak yaşamanın bir yolunu bulmak istiyoruz.

 

Bu yolda yürürken bize eşlik etmek isteyen, ekibimize katılmayı arzu eden veya bizden ilham almak isteyen herkese de hem kapımızı hem de kalbimizi açık tutmak istiyoruz.

 

Sevgiler

SÖĞÜTGEDİĞİ ÇİFTLİĞİ

Hedefimiz

SÖĞÜTGEDİĞİ ÇİFTLİĞİ

Bizimle keyifli rutinler oluşturun.

Doğanın ve bitkilerin iyileştirici gücünü farkında olan,

sıradan olanı istemeyen, kendi rutinini yaratmak isteyenler burada mı?

ÜRÜNLERİMİZİ İNCELEYİN