350 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde KARGO BEDAVA

Bilimsel sınıflandırma (Taksonomi)

Familia (Familya-Aile):

Myrtaceae (Mersingiller)

Genus (Cins):

Melaleuca

Species (Tür):

Melaleuca viridiflora

Bitkinin Türkçe adı:

Nioli

Bitkinin İngilizce adı:

Niaouli

Kullanılan kısmı:

Aetheroleum Niaouli (yapraklarından elde edilen uçucu yağı)

 

Nioli (Melaleuca viridiflora), Avustralya’da ve Yeni Gine’de doğal olarak yetişen Myrtaceae (Mersingiller) ailesinden bir küçük ağaç türüdür. Ormanlık alanlarda, akarsuların veya bataklık kenarlarında yetişir. Viridiflora ismi, bu türün çiçek rengine atfen “yeşil çiçekli” anlamına gelmektedir.

Botanik özellikler: Nioli 10 m’ye kadar boylanabilen çalımsı bir ağaç türüdür. Beyaz, kahvemsi veya gri bir kabuğu vardır. Yaprakları geniş, kalın ve aromatiktir. Çiçekler krem, sarı, sarı-yeşil ve nadiren kırmızı renktedir. Çiçeklenme yılın herhangi bir zamanında, fakat genelde kışın olmaktadır. Çiçeklenmeden sonra odunsu kapsül şeklinde meyveler oluşur.

Yayılış: Avustralya’nın kuzeyinde ve Yeni Gine’de ormanlık alanlarda, akarsu ve bataklık kenarlarında doğal olarak yetişir.

Yetiştirme koşulları: Ağır killi topraklarda, yaz yağışlarının yoğun olduğu tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişir.

Kullanılan kısım: Yapraklarından elde edilen uçucu yağı.

Kullanım şekli: Antibakteriyel olup, kan dolaşımını artırmaktadır. Oral, nazal ve topikal olarak kullanılır. Yara izi, akne, radyoterapi yanıkları, uçuk ve zona problemlerinde kullanılır, nefes açıcı, bağışıklık destekleyicidir.

İçerik: 1,8 sineol, viridiflorol, nerolidol, linalool, α-terpineol, α-pinen, limonen içerir.

Uyarılar: Uçucu yağı haricen kullanıldığında Myrtaceae familyası bitkilerine duyarlı olan kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Saf uçucu yağ doğrudan cilt üzerine uygulanmamalıdır. Gözle temas ettirilmemelidir. Sindirim sistemi, safra kesesi ve karaciğer problemleri olan kişiler dahili olarak kullanmamalıdır. Çocuklarda 12 yaş altında kullanılmamalıdır. Hamile ve emziren bayanlarda kullanılması önerilmez.

Hakkımızda

© 2018-2022 Tüm Hakları Saklıdır.
Söğütgediği Çiftliği Bayramiç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi‘nin tescilli markasıdır.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping