350 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde KARGO BEDAVA

GENEL UYARILAR

Web sitemizde yer alan ürünlerle ilgili birkaç önemli bilgiyi paylaşmadan önce bazı hatırlatmalar yapmak isteriz.

Bitkipedia sayfamızda yer alan bilgiler, tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili referans bilgiler içermekte olup bitkilerin başta aromaterapi olmak üzere uçucu yağlar, sabit yağlar, maserat yağlar, hidrolatlar, çay şeklinde kullanımına yönelik temel bilgiler içermektedir.

DOĞAL VE TIBBİ DEMEK ZARARSIZ DEMEK DEĞİLDİR.

Doğal olan, doğadan olan şeylerin de birtakım zararları olabileceği hiçbir zaman unutulmamalıdır, sırf doğal diye kullandığımız, yediğimiz ya da içtiğimiz ürünün hiçbir zararı olmadığı düşünülmemelidir. Bu sebeple de kullandığımız bitki ve yağlarla ilgili doğru bilgi sahibi olmak ve bu bilgiler ışığında bunları kullanmanın önemini unutmamalıyız.

Uçucu yağlarla ilgili bilinmesi gereken en önemli hususlardan biri cilde doğrudan uygulanmamaları ve aynı zamanda yutma yoluyla, ağızdan hiçbir şekilde kullanılmamaları gerektiğidir.

Sitede görülen ürün ve bitki görselleri örnek olup hiçbir şekilde bitkinin kendisini tanıma, kalitesi ve durumuna karar verme konusunda bir referans olarak kabul edilmemelidir.

Yağların haricen kullanımı öncesi dikkat edilmesi gerekenler:

Herhangi bir yağın bitkisini alerjiniz var ise onun yağını da kullanmanızı önermeyiz. Bir yağı ilk kez ve haricen kullanacaksanız öncesinde bir ‘’yama testi’’ yapmanızı öneririz.

Yama testi nedir, nasıl yapılır?

Yama testi bir yağın haricen kullanımı öncesinde cildinizin buna reaksiyon verip vermediğini saptamak için yapılan bir ön izleme testidir.

– Testi uygulamaya başlamadan önce cildinizde tercihen eliniz, kolunuz gibi gözünüzle rahat izleyip gözleyebileceğiniz bir alanı seçin.

– Seçtiğiniz bölgeyi kokusuz bir sabun ile yıkayarak arındırın.

– Teste tabi tutacağınız yağı bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek birkaç damlayı bölgeye damlatın ve sürün. Yağın kendisini saf halde uygulamayın.

– Bu uygulamadan sonra tercihen 24 saat bekleyin. Bu süre zarfında uygulama yaptığınız yerde kızarma, kaşıntı, şişlik ve benzeri herhangi bir reaksiyon olursa ilgili bölgeyi yıkayarak arındırmanız ve denemesini yaptığınız yağı kullanmamanız doğru bir tercih olacaktır.

Bu yağlar gözaltı, hassas bölge, genital bölge gibi alanlarda hiçbir şekilde kullanılmamalı, herhangi bir şekilde temas ettiğinde ise bol su ile yıkanarak arındırılmalıdır.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde, ila. Kullanıldığı dönemlerde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve tercihen 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklanmaları önerilmektedir.

Taşıyıcı yağlar nelerdir, ne için kullanılır?

Taşıyıcı yağlar özellikle konsantre olarak hazırlanan uçucu yağların vücuda uygulanabilmelerini sağlamak için kullanılır. Cilde uygulama şeklinde kullanmak istenilen uçucu yağların çoğu uygun bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmak suretiyle birlikte kullanılır. Böylelikle doğrudan uygulama halinde meydana gelebilecek olan yan etkiler önlenmiş olur. Taşıyıcı yağlar genellikle bitkinin tohumundan ya da kabuklu yemişlerden soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen kokusu az olan yağlardır. Tatlı badem yağı, kayısı çekirdeği yağı, avokado yağı, jojoba yağı, argan yağı, Hindistan cevizi yağı, shea yağı bunlara örnek verilebilir.

Uçucu (esansiyel) yağlar nelerdir, ne için kullanılır?

Uçucu yağlar bir bitkinin çiçekleri, yaprakları, bazen ağaç kabuğu ya da bitkinin kökleri gibi aromatik bileşenlerinden damıtma yöntemi ile elde edilen yağdır. Saf uçucu yağlar güçlü ve keskindir. Bu yağların vücuda doğrudan sürülmeleri ve uygulanmaları önerilmez. Vücuda uygulanacaksa mutlaka bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmek suretiyle uygulanmalıdır. Seyreltilmeden uygulanması haline tahriş, kızarıklık, yanma ve benzeri etkilere neden olabilir bu sebeple bu yağların seyreltilerek ciltte uygulanmaları önemlidir.

Uçucu yağların kullanımında dikkat edilmesi önemli olup bazı insanların bu yağlara alerjilerinin olması mümkündür. Bu sebeple bu yağların kullanımı durumundaki olası alerjik reaksiyonların da bilinmesi önemlidir.

Uçucu yağlar, stres azaltma, baş ağrısı giderme, konsantrasyon artırma gibi birçok konuda karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu hiçbir zararlı/istenmeyen etkisinin olmayacağı şeklinde düşünülmemelidir. Olası bir reaksiyonu önlemek ya da erken farketmek için bunun hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir.

Uçucu yağlar, aromaterapide havaya yayılma ya da bir taşıyıcı yağ ile seyreltilerek cilde uygulama şeklinde kullanılabilir. Bu yağlar hiçbir şekilde ağızdan içme, yutma şeklinde tüketilmemelidir. Bir uçucu yağa karşı oluşacak alerjik reaksiyon onun kullanım şekline göre farklılık gösterebilir.

Hakkımızda

© 2018-2022 Tüm Hakları Saklıdır.
Söğütgediği Çiftliği Bayramiç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi‘nin tescilli markasıdır.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping